Hava döndü

Dinci teröre ve otoriter şiddete hayır! Rojava ve güney Kürdistan’la dayanışma için eyleme geçme zamanı.

Şimdi değil ise ne zaman? Rojava ve güney Kürdistan’da IŞİD’in vahşetine karşı direnen YPG/HPG güçleriyle dayanışmayı yükseltelim. Avrupa’da PKK yasağının kalkması için acil eyleme geçmeliyiz.

Son haftalarda PKK’nin YPG ve HPG’li savunma güçleri, ezidi kürtlerin güvenli geçişini sağlamak için bir koridor açtılar. Böylece onbinlerce insanı katliamdan yada susuz kalıp ölmekten kurtardılar. Ezidi kürtlerin yanısıra binlerce türkmen ve şii arapın da bu koridordan geçmesi sağlandı Bu büyük başarıda YPJ ve YJA-Star’lı kadın savaşçıların büyük payı var.
Bunun yanısıra, PKK’nin savunma güçleri ile güney Kürdistan’da ki peschmerge ortak bir savunma cephesi oluşturdular. Maxmur kampı yanısıra Şengal ve kimi yerleşim yerleri IŞİD çetelerinin teröründen kurtarıldı. Kürt özgürlük hareketi, Kürdistan‘nın dört parçasında yani Türkiye, Suriye, İran ve İrak’da, bölgesel gerici güçlere ve küresel kapitalizmin emperyal kriz siyasetine karşı tek alternatif olduğunu güçlü bir biçimde kanıtladı. IŞİD faşizminin saldırdığı kürtler, ezidi kürtler, şii türkmen ve araplar, müslümanlar, hristiyanlar, aleviler ve asuri- keldanilerin varlığının güvencesini sağlayan tek alternatif demokratik özerkliktir.
Kürt özgürlük hareketi Avrupa solu ve sosyal hareketler için de bir çekim merkezi olmalı. Şimdiye kadar Suriye, Irak ve Filistin’de ki katliamlara karşı etkili eylemlilikler geliştiremedik. Bu bizim eksikliğimiz.
Artık, bir an önce diyaloğu geliştirip, birlikte eyleme geçme zamanıdır. Kürt özgürlük hareketinin çağrılarına duyarlı olup, şehirlerimizde gerçekleşen yürüyüşlerde birlikte yürümeliyiz, toplantılara birlikte katılmalıyız. Artık rehavetten kurtulmalıyız.
Başka bir coğrafya da olup bitenler gibi bir anlayış bizim anlayışımız olamaz. Almanya’da ki düzen partileri (CDU/CSU, SPD,Yeşiller) sermaye ve devlet işbirliğinin sonucu, savaşlar ve katliamlar gerçekleşiyor. Onlarca yıl kürt halkını kıyımdan geçirmesi için türk devletine silah gönderiliyor. Türkiye yanısıra Suudi arabistan ve Katar gibi işkenceci ülkelere silah sevkiyatı ile IŞİD çakalları büyütülüp kürt halkının üzerine salındı. Amaçları; Suriye’de ki ayaklanmalarla birlikte başlayan ve gelişen Rojava devrimini yok etmek. Şu anda batılı ülkeler kaybettikleri bölgeyi yeniden ele geçirebilmek için Ortadoğu’da kirli oyunları devreye koydular. Fakat gelişme umdukları gibi olmadı. Şimdi ise „kürtlere yardım“ adı altında
sadece Barzani iktidarını güçlendirip sözüm ona „iyi kürtleri kötü kürtlerden“ ayırdetmek istiyorlar.
IŞİD terörüne karşı kürtler ile nasıl dayanışma içinde olmak zorundaysak, uluslararası güçlere karşı direniş de, kürt halkından önce bizim görevimiz olmalı. Dayanışma ve birlikte mücadele asıl simdi gerekli. Anti G8, anti Nato anti Atom ve anti Nazi hareketini ve Blockupy direnişini nasıl örgütlediysek, kürt özgürlük hareketiyle dayanışmayı örgütlemeliyiz. Avrupa solunun gelişimi buna bağlı. „Avrupa kömünü“ olarak bunun üzerinde yoğunlaşmalı ve başarmalıyız.
Avrupa’da ki gücümüz ortada. Sistemin, demokratik ve sosyal haklara saldırılarını geri püskürtemedik. Mevcut gücümüzle, Rojava ve güney Kürdistan’da ki gerici terörü durduramıyacağımız açık.
Fakat Kürt özgürlük hareketi bize şunu gösterdi ki; başlangıç zordur ama her başlangıç somut olmalı.
Bu şu demektir: Kürt yoldaşlarımızın çağrılarına kulak verelim. Sokak eylemlerine, toplantılarına var gücümüzle katılalım! Gelecek günlerde somut adımlar atmalıyız. Almanya çapında 1 Eylül dünya barış gününü, PKK yasağının kalkması ve Türkiye, Suudi arabistan, Katar’a silah sevkiyatının durdurulması için örgütlemeliyiz. Hemen şimdi başlayalım. Radikal, toplumsal bir sol için!

Biji berxwedana Sengale

(es lebe der Widerstand von Sengal)

Müdahaleci Sol-Interventionistische Linke [IL] 15. Auğustos 2014

Somut dayanışma: Bağış!
• Kobane için bir kan bankası. Bilgi www.medico.de Sara Kadın merkezi- Kadına karşıtı şiddetle mücadele. Bilgi: http://frauenzentrumsara.blogsport.eu
• Kobanê’de Heyva-Sor merkezini kurmak. Bilgi: http://rojavasolidaritaet.blogsport.de
Daha fazla güncel haber, eylem tarihleri ve ilişki: www.firatnews.com, http://www.yekkom.com/, www.nadir.org/nadir/initiativ/isku/, http://tatortkurdistan.blogsport.de/

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.